Jesteś tutaj: Start / Ogłoszenia

Ogłoszenia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCNA
14 kwietnia 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Zmartwychwstały Pan Jezus, ukazując się swoim uczniom i przyjaciołom, dawał im dowody, że żyje. W przeznaczonym na dzisiaj fragmencie Ewangelii słyszymy o jednym z takich spotkań, a na kartach Pisma Świętego można znaleźć więcej takich opisów. W tę trzecią niedzielę Wielkanocy, obchodzoną w naszej ojczyźnie jako Niedzielę Biblijną, inaugurujemy w Polsce Tydzień Biblijny. Pragniemy zachęcić wszystkich Parafian do indywidualnej lektury i medytacji Biblii, by spotkać Pana, który mówi do swojego ludu.
Dzisiejsze nabożeństwo różańcowe o godz.17.30 - ofiarujemy za wszystkich, którzy angażują się w działalność naszej Parafii.
2. We wtorek o godz. 18.00, młodzież przyjmie sakrament bierzmowania. Sakramentu udzieli ks. Bp. Marek Marczak.
Wczoraj młodzież przeżyła dzień skupienia trwający kilka godzin. Było to spotkanie wieńczące cały cykl spotkań formacyjnych. Owoce w ręku Pana Boga i o nie prosimy.
Próba przed bierzmowaniem w poniedziałek o godz. 18.30.
Za trud przygotowania młodzieży składamy wyrazy wdzięczności: Animatorom, Katechetom, Rodzicom, Modlitwom w ramach modlitewnej inicjatywy Obudź Ducha, Księżom i wszystkim zaangażowanym osobom.
3. Słowa wdzięczności skierowała do nas Pani Doktor Iwona Sitarska:
Pragnę gorąco podziękować Księdzu Proboszczowi za inicjatywę zorganizowania w parafii zbiórki na rzecz hospicjum domowego dla dorosłych działającego przy Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
Wpłacone ofiary pieniężne (4050 zł.) oraz przekazane materiały medyczne zostaną przeznaczone na zapewnienie pomocy medycznej i pozamedycznej nieuleczalnie i terminalnie chorym, którymi opiekuje się nasze hospicjum. To między innymi dzięki naszym darczyńcom i przyjaciołom udaje nam się od prawie 30 lat nieustannie realizować w praktyce ideę hospicyjną. Aby zobrazować zakres udzielanej przez nas pomocy, przekazujemy krótki przegląd naszych działań za miniony rok.
W 2023 roku NZOZ Caritas Archidiecezji Łódzkiej objął opieką 153 pacjentów w hospicjum domowym oraz 100 w poradni medycyny paliatywnej, chorujących na ciężkie i postępujące schorzenia, głównie nowotworowe. Zespół medyczny, w skład, którego wchodzą lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci i psycholog, udzielili pacjentom 7406 porad w formie wizyt domowych lub przyjęć w poradni. Pacjenci korzystali w miarę potrzeb z bezpłatnego transportu sanitarnego, badań diagnostycznych oraz wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Chorym i ich bliskim pomocy udzielali również kapelan hospicjum oraz przeszkoleni opiekunowie-wolontariusze. W trudnym okresie żałoby osoby osierocone mogły uzyskać wsparcie psychologa oraz grupy wolontariuszy.
To wszystko byłoby trudne do zrealizowania bez pomocy i ofiarności naszych dobrodziejów.
Wszystkim ofiarodawcom w imieniu własnym i naszych podopiecznych składamy serdeczne Bóg zapłać.
4. To dobry moment, aby serdecznie podziękować za Wasze otwarte serce i chęć do dzielenia się z innymi. Za nami różnego rodzaju zbiórki, które staramy się wykorzystać jak najlepiej. Ostatnia - Jałmużna Wielkopostna – zebraliśmy 3700; - na dofinasowanie do leków. Zbiórki materialne w postaci żywności i wszelkie zaangażowanie w pracę przy kościele. Za nami pierwszy zrealizowany projekt z dofinansowaniem z zewnątrz. Czekamy na rozliczenie i odebranie windy i poręczy podjazdu do kaplicy. Przed nami kolejne wyzwania. Otrzymaliśmy dofinansowanie na stworzenie Przedszkola. W kolejce na rozpatrzenie czekają inne projekty. Wszystkie one mają służyć naszej wspólnocie. Prosimy zatem o modlitwę i wspieranie naszych działań.
5. Rodziców i dzieci klas III, przygotowujących się do I Komunii św., zapraszamy w przyszłą niedzielę tj. 21 kwietna, na Mszę św. i ostatnie spotkanie formacyjne o godz. 16.00.
6. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o życzliwości i modlitwie.
7. Zmarłych Parafian polecamy Bożemu miłosierdziu. Odeszła Marianna Andrzejewska.

NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ - NIEDZIELA PALMOWA
24 marca 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć.
Rodziców i dzieci klas III, przygotowujących się do I Komunii św., zapraszamy dzisiaj na Mszę św. i spotkanie formacyjne o godz. 16.00.

2. Dziś o godz. 17.30 nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną

3. W poniedziałek po Mszy św. o godz. 18.00 spotkanie Apostolstwa Dobrej Śmierci i Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym oraz Koła Biblijnego.

4. Już po raz siódmy, dzisiejszego dnia, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów.

5. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na przewagę dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

6. W piątek chcemy odwiedzić chorych po wcześniejszym zgłoszeniu w kancelarii. Zatroszczmy się o to, aby nasi chorzy mogli skorzystać z sakramentu pokuty.

7. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

8. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 21.00.

9. Kancelaria w Wielki Czwartek czynna tylko od godz. 10.00 – 12.00. W Wielki Piątek kancelaria nieczynna.

10. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela upraszając łaskę pokoju. O godz. 7.00 zapraszamy na wspólne celebrowanie jutrzni. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego w Kaplicy Adoracji. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa całą noc i dzień do godz. 17.00. O godz. 21.00 serdecznie zapraszamy młodzież na godzinną adorację z uwielbieniem.
Bezpośrednio po liturgii Wielkiego Piątku odśpiewamy w kościele trzy części Gorzkich Żali.
Możemy zapisać się jeszcze na nocne godziny adoracji w naszym kiosku, tak aby adoracja odbywała się w sposób ciągły.
W Wielki Piątek rozpocznie się nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego.
Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

11. W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

12. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. O godz. 7.00 zapraszamy na wspólne celebrowanie liturgii godzin – jutrznię. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego.
Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny przed kościołem od godz. 8.00 do 17.00.

13. W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 20.00. To najbardziej uroczysta Msza Św. w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Msza Wigilii Paschalnej zakończona zostanie procesją rezurekcyjną!!! Serdecznie zapraszamy asystę i wszystkich parafian do licznego udziału w tej celebracji.
W Niedzielę Zmartwychwstania nie będzie Mszy św. o godz. 7.00 (to czas na wielkanocne śniadanie); pozostałe Msze św. w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny będą sprawowane wg. stałego porządku.

14. Parafialny Zespół Caritas składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy włączyli się w przedświąteczną zbiórkę, przekazując produkty spożywcze, artykuły chemiczne lub środki finansowe. Z Waszych darów przygotowanych zostało prawie kilkadziesiąt paczek, które zostały przekazane osobom potrzebującym z terenu naszej parafii. Serdeczne podziękowania składamy Paniom za przygotowanie palm. Zebrane z tego tytułu ofiary przeznaczymy na kwiaty i dekorację grobu Pańskiego. Słowa wdzięczności kierujemy również do wszystkich, którzy włączyli się w rozprowadzanie palm, chlebków, paschalików wielkanocnych i przygotowanych wczoraj babeczek. Wszystkim serdeczne Bóg zapłać.
Dzisiejsze ofiary do puszek przeznaczone są na kwiaty i dekorację grobu Pańskiego.

15. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli: Krystyna Bielska, Helena Kałuzińska, Halina Kubik i Józef Grzelak.

PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
17 marca 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W piątą niedzielę czasu paschalnego przygotowania zmienia się charakter tego okresu na bardziej pasyjny, co ukaże nam liturgia najbliższych dni i podtrzymywany w naszej ojczyźnie zwyczaj zasłaniania krzyży.

2. Do świąt paschalnych pozostaje coraz mniej czasu, już tylko dwa tygodnie – dobrze i owocnie wykorzystajmy te dni. Przede wszystkim pozwólmy, aby Pan dokonywał w nas i dla nas wielkich rzeczy: rozpoczynające się parafialne rekolekcje i spowiedź święta przedświąteczna dają nam możliwość doświadczenia uzdrawiającej i przebaczającej mocy Pana. Zapoznajmy się z programem rekolekcji, który wywieszony został w parafialnej gablocie i na naszej stronie internetowej.
Niedziela wg stałego porządku – każda Msza św. z nauką rekolekcyjną. Poniedziałek i wtorek: Msze św. o godz. 7.00; 10.00 i 18.00 - połączone z nauką rekolekcyjną. Rekolekcje poprowadzi ks. Bogusław Jargan – proboszcz parafii w Rogowie.

3. Rekolekcje dedykowane dzieciom odbędą się w najbliższy czwartek i piątek.
Będą to rekolekcje dla dzieci z trzech szkół podstawowych naszej parafii.
Klasy I-III – godz. 9.00; IV-V – godz. 10.30; VII – VIII godz.12.00.
Dokładny program można znaleźć w gablocie, naszej stronie internetowej i poprzez Librusa.

4. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach tego okresu: w Gorzkich Żalach, które śpiewamy w każdą niedzielę o godz. 17.30 i wsłuchujemy się w pasyjne rozważania oraz w Drodze Krzyżowej w każdy piątek dla dzieci o godz. 16.00, dla młodzieży i dorosłych o godz. 18.30.

5. Trwają wielkopostne akcje pomocowe CARITASU. Są rozprowadzane wielkanocne paschaliki i cukrowe baranki. Dziękujemy również za przyniesione produkty spożywcze, z których przygotujemy podopiecznym paczki na święta.
W ramach naszej działalności charytatywnej przygotowujemy się do rozprowadzania żywności z programu Pomoc Żywnościowa. W celu usprawnienia przyjmowania i wydawania żywności konieczne jest przygotowanie miejsca magazynowania i wydawania tej żywności. Wytypowane pomieszczenie wymaga jednak gruntownego remontu. Do oddania do użytku mamy jeszcze pomieszczenia, które znajdują się w kościele, lecz są jeszcze w stanie surowym zamkniętym. Zrodził się pomysł stworzenia wspólnoty panów, którzy dysponują wolnym czasem, mają umiejętności i chęć do działania, aby pewne prace remontowe wykonywać systemem gospodarczym. Być może uda się stworzyć mechanizm wspierania w drobnych naprawach osoby starsze i samotne. Patronem rodzącej się wspólnoty może stać się św. Józef. Chętni panowie mogą się zgłaszać do ks. Proboszcza.

6. We wtorek będziemy przeżywali uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Patrona Kościoła powszechnego. Na Mszę wieczorną zapraszamy wszystkich mężczyzn, ojców, mężów i synów, a także solenizantki i solenizantów tego dnia, gdyż pragniemy się modlić w ich intencji, by ich Patron, Święty Józef, wypraszał im moc błogosławieństwa Bożego.

7. Kilka tygodni temu powstała Wspólnota LEKTORAT ŚWIECKI. Módlmy się, aby jej rozwój i posługa w naszej Wspólnocie ułatwiała nam przyjęcie treści zawartych w Piśmie Świętym.

8. Przyszła niedziela to już Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień. Błogosławieństwo palm na początku każdej Mszy Świętej. Przed Mszą o godz. 11.30 ze szczególnym udziałem dzieci pragniemy zorganizować procesję: MARSZ DLA JEZUSA. Przygotujmy zatem palmy mówiące też o naszej wierze i przynależności do Chrystusa. Organizujemy również konkurs na największą i najpiękniejszą palmę, którego rozstrzygnięcie nastąpi bezpośrednio po Mszy św.
Jak każdego roku przegotowywane są także palmy, które będą rozprowadzane przed kościołem.

9. Rodziców i dzieci klas III, przygotowujących się do I Komunii św., zapraszamy w przyszłą niedzielę tj. 24 marca, na Mszę św. i spotkanie formacyjne o godz. 16.00.

10. Zachęcamy też do lektury prasy katolickiej: tygodnika Niedziela, dla dzieci jest marcowy Promyczek, który niesie dużo ciekawych treści i inne czasopisma i książki, które nabyć możemy w naszym kiosku.

11. Na stronie internetowej parafii i w gablocie został umieszczony program celebracji wielkotygodniowych. W Wielki Piątek tuż po liturgii rozpocznie się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Zaproszeni są wszyscy chętni i jednocześnie prosimy o zapisywanie się na listę adorujących na poszczególne godziny w ciągu nocy tak, aby była to adoracja ciągła. Zapisy w kiosku parafialnym. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Grób Pana Jezusa zostanie przygotowany w nowej Kaplicy Adoracji, choć jeszcze nie w pełni wykończonej.

12. Ofiarodawcom dziękujemy za składane ofiary, zarówno te składane w kościele jak i te składane przelewami na konto Parafii. W minionym tygodniu została zamontowana winda. Czekamy jeszcze na odpowiednie pozwolenia użytkowania. Niebawem rozpoczną się prace przy montażu poręczy podjazdu do Kaplicy i inne prace porządkowo remontowe.
Tym bardziej za dzisiejszą tacę gospodarczą serdecznie dziękujemy.

13. Wszystkim jubilatom i solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy o modlitewnej pamięci.

14. Zmarłych Parafian polecamy miłosierdziu Bożemu. W minionym tygodniu odeszli: Jerzy Kubik i Urszula Kembłowska.

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
10 marca 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Czwarta niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare, której wyjątkowość podkreśla różowy kolor szat liturgicznych, wyznacza połowę przeżywanego okresu przygotowania paschalnego. W polskiej tradycji nazywana była „śródpościem” albo „półpościem”. Warto uczynić pewne podsumowania i z jeszcze większym zaangażowaniem przeżyć drugą jego część. Wspaniałą okazją są wielkopostne rekolekcje, które zaczniemy w przyszłą niedzielę. A oto ich program: sobota godz. 18.00; niedziela wg stałego porządku – każda Msza św. z nauką rekolekcyjną. Poniedziałek i wtorek: Msze św. o godz. 7.00; 10.00 i 18.00 - połączone z nauką rekolekcyjną. Znajdziemy go także w Internecie oraz w gablocie. Rekolekcje poprowadzi ks. Bogusław Jargan – proboszcz parafii w Rogowie.

2. Bóg, jak usłyszeliśmy w Ewangelii, posłał swojego Jednorodzonego Syna nie po to, aby świat potępił, lecz po to, by świat został przez Niego zbawiony. Zatem nie bójmy się przyjść do Niego z naszą słabością i grzechem, albowiem On czeka każdego dnia w sakramencie pokuty i pojednania, by nas uwolnić od ciężaru grzechu i przytulić do swojego kochającego Serca.

3. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach tego okresu: w Gorzkich Żalach, które śpiewamy w każdą niedzielę o godz. 17.30 i wsłuchujemy się w pasyjne rozważania oraz w Drodze Krzyżowej w każdy piątek dla dzieci o godz. 16.00, dla młodzieży i dorosłych o godz. 18.30.

4. Parafialny Zespół Caritas kolejny raz zachęca do włączenia się w akcję Tytka Miłosierdzia. Możemy pobrać, wyłożone w przedsionku torby lub wykorzystać własne opakowania, do których zapakujemy artykuły spożywcze o przedłużonej przydatności do spożycia. Składać je można w kiosku lub w kancelarii parafialnej. Akcja kończy się już za tydzień, w V niedzielę Wielkiego Postu. Przygotowane paczki będą przekazane potrzebującym z naszej parafii. Dziękujemy wszystkim, którzy już odpowiedzieli na prośbę.

5. Trwają prace w naszej Kaplicy Adoracji. Mamy nadzieję, że niebawem zobaczymy wnętrze, jeszcze nie ukończone, ale spełniające w pełni cel zamierzenia.
Jest to również dla nas wszystkich wyzwanie duszpasterskie. Jaki ma być charakter naszej kaplicy? Całodzienna adoracja? Wieczysta adoracja? Czy adoracja w określonym przedziale czasowym? Powinna już też rodzić się wspólnota adoracji Najświętszego Sakramentu. Osoby, które już czują taką potrzebę modlitwy, prosimy o zgłaszanie się do ks. Proboszcza Marcina.
Czekamy również na montaż windy do kościoła dla osób niepełnosprawnych, który rozpocznie się niebawem.
Serdecznie zatem dziękujemy za wszystkie ofiary składane za pośrednictwem konta parafialnego, tacy i puszek w kościele.

6. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej życzliwości i modlitwie.

7. Zmarłych Parafian polecamy miłosierdziu Bożemu. W minionym tygodniu odeszły: Wiesława Pietrzykowska, Danuta Skliba, Henryka Grzenda i Wacława Hamna.

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
3 marca 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W dzisiejszej liturgii słowa zostały nam przypomniane Boże przykazania – dziesięć słów Boga, na których trzeba, bo warto, budować gmach swojego życia. W Wielkim Poście próbujemy uczynić je rzeczywiście tym fundamentem, zatem niech wszystkie podejmowane działania i wysiłki temu służą. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. Dziś po południu o godz. 17.30 Gorzkie Żale z nauką pasyjną, a w piątek Droga Krzyżowa. Zapraszamy dzieci o godz. 16.00, a młodzież i dorosłych na 18.30.

2. Spotkanie Koła Biblijnego w poniedziałek o godz. 18.30.

3. W najbliższą środę na Drogę Krzyżową zapraszają Ojcowie Redemptoryści, która rozpocznie się w naszym kościele o godz. 19.15 i wyruszy ulicami naszego miasta do Bazyliki Archikatedralnej.

4. W piątek 8 marca, zapraszamy na Retkińską Drogę Krzyżową. Rozpoczęcie o godz. 19.30 w kościele Parafii św. Rodziny i przejście do kościoła NSJ.

5. Najlepszym owocem czasu nawrócenia i przemiany będzie oczyszczenie serca w sakramencie pokuty i pojednania. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę! Kapłani każdego dnia służą posługą w konfesjonale.

6. Przypominamy o „Jałmużnie postnej” – wielkopostnej akcji CARITASU. Rozprowadzane są już wielkanocne paschaliki i baranki.

7. Zachęcamy też do lektury prasy katolickiej: tygodnika Niedziela, dla dzieci jest spóźniony lutowy Promyczek, który niesie dużo ciekawych treści i inne czasopisma i książki, które nabyć możemy w naszym kiosku.

8. Serdecznie zapraszamy na spotkania Oazy Dzieci Bożych, podczas których dzieci budują więź z Bogiem, lepiej poznać mogą naszą wiarę, a także zintegrować się z rówieśnikami przy dobrej zabawie.
Terminy najbliższych spotkań: 9.03. i 23.03 o godz. 10.30.
Więcej o Oazie Dzieci Bożych można przeczytać na naszej stronie internetowej. Zachęcamy rodziców do zainteresowania dzieci.

9. W piątek, 8 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w tym dniu, ale nie tylko wtedy, o naszych kobietach: babciach, mamach, żonach, córkach i wnuczkach. Wyraźmy im naszą życzliwość dobrym słowem, drobnym gestem i nie ustawajmy w modlitwach za nich. Wieczorną Eucharystię w tym dniu odprawimy w intencji kobiet.

10. Jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie niematerialne i materialne, za włączanie się w działania na rzecz naszej Parafii.

11. Otaczamy solenizantów i jubilatów modlitwą, przekazując im najserdeczniejsze życzenia.

12. Pamiętamy w modlitwie również o zmarłych, wypraszając im niebo. W minionym tygodniu do Pana odeszły: Stefania Hamann i Stanisława Telenga.

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
18 lutego 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Rokrocznie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozważamy Ewangelię o kuszeniu Chrystusa na pustyni. Pan Jezus, który zwyciężył wszystkie szatańskie pokusy, uczy nas sztuki zwyciężania w pokusie. Niech wielkopostna pielgrzymka wiary nas umacnia w naszych zmaganiach ze złem.

2. Nabożeństwa pasyjne tego okresu są również pomocą we właściwym jego przeżywaniu. Zapraszamy dziś o godz. 17.30 na pierwsze Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Natomiast w piątki zapraszamy na Drogę Krzyżową: dzieci na godz. 16.00, młodzież i dorosłych na 18.30.

3. Na spotkania Koła Biblijnego, zapraszamy w poniedziałek na godz. 18.30.

4. Spotkanie Rady Parafialnej w ramach grupy synodalnej dzisiaj o godz. 19.00.
Z kolei parafialna grupa synodalna ma spotkanie w najbliższy czwartek o godz. 18.30.

5. Zachęcamy jeszcze do zaopatrzenia się w kartonowe skarbonki do których można składać zaoszczędzone pieniądze, które wydalibyśmy na różnego rodzaju przyjemności, a z których w ramach postanowień wielkopostnych rezygnujemy. Akcja Jałmużna postna jest pomocą w praktykowaniu jałmużny

6. Rozpoczął się także czas Komunii Świętej wielkanocnej, który potrwa aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przypominamy o przykazaniu kościelnym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym. Każdego dnia przed i podczas Mszy jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana.

7. Informujemy, że parafialne rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy w piątą niedzielę Wielkiego Postu.

8. Rodziców i dzieci klas III, przygotowujących się do I Komunii św., zapraszamy w przyszłą niedzielę tj. 25 lutego, na Mszę św. i spotkanie formacyjne o godz. 16.00.

9. Od 15 marca rozpoczyna się kolejna edycja kursu pisania Ikon – poziom podstawowy. Szczegóły znajdują się w gablocie i na naszej stronie internetowej.

10. Ofiarodawcom dziękujemy za składane ofiary, zarówno te składane w kościele jak i te składane przelewami na konto Parafii. Dzisiaj taca gospodarcza.

11. Pamiętamy w modlitwach o solenizantach i jubilatach oraz o naszych Parafianach, którzy w ostatnim czasie odeszli do wieczności: Apolonii Maciaszczyk, Jadwidze Niewiadomskiej, Danieli Góralczyk, Jolancie Holi, Marcinie Nowak i Dariuszu Molsa.

SZÓSTA NIEDZIELA ZWYKŁA
11 lutego 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony spróbujmy otworzyć się na Jego łaski, może podejmijmy pewne zobowiązania na rozpoczynający się w środę okres Wielkiego Postu lub na dzisiaj rozpoczynający się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
Dzisiejsze nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30 w tych właśnie intencjach.

2. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Parafialne obchody dnia chorych odbędą się dzisiaj na Mszy św. o godz. 13.00, podczas której udzielimy sakramentu chorych.
Dziś możemy wesprzeć materialnie Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas. Każdy doświadczył bądź słyszał o zaangażowaniu Lekarzy, Pielęgniarek i Wolontariuszy pracujących w opiece osób chorych terminalnie. Opieka nad osobami z chorobami nowotworowymi jest najkosztowniejszą w naszej opiece medycznej. Wszyscy powinniśmy być wdzięczni za ofiarną służbę ludziom tam pracujących. Każdego roku pod opiekę Domowego Hospicjum trafia około 100 chorych terminalnie z naszego osiedla. Każdy, kto zechce wesprzeć działalność Hospicjum może złożyć ofiarę na materiały opatrunkowe lub je zakupić i dostarczyć do kiosku parafialnego lub kancelarii.

3. W ramach działań naszej parafialnej Fundacji Dziedzictwo serdecznie zapraszamy na zajęcia w Klubie Pod dobrym aniołem.
Klub dedykowany jest seniorom, osobom samotnym, osobom w żałobie i wszystkim którzy poszukują dobrego anioła w drugim człowieku. Prowadzony jest przez Wolontariuszy z naszej parafii. Prowadzą oni spotkania o charakterze integracyjnym, kulturalnym, religijnym czy kulinarnym. Jesteśmy otwarci na propozycje ze strony uczestników. Zachęcamy do udziału w spotkaniach Klubu w każdy czwartek w godzinach 10:00-14:00.

4. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty i szczególny czas Wielkiego Postu. Msze św. tego dnia w naszym kościele o godz.: 7.00, 10.00, 16.00 i 18.00. Dla dzieci o godz. 9.00 i 11.00.
Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie.

5. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i na spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominamy też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek

6. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

7. W najbliższy czwartek nasza świątynia będzie Kościołem Stacyjnym. O godz. 18.00 Mszę św. odprawi ks. Bp Ireneusz Pękalski. Z tym wydarzeniem związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego, który jest darowaniem przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Zapraszamy parafian do licznego udziału w tej liturgii.

8. Caritas na czas Wielkiego Postu proponuje nam wiele akcji dobroczynnych. Będziemy o nich informować na bieżąco, o jednej już dziś chcemy powiedzieć: chodzi o „Jałmużnę postną” – do specjalnie przygotowanych kartonowych skarbonek można przekazywać zaoszczędzone pieniądze, które wydalibyśmy na różnego rodzaju przyjemności. W skarbonki można zaopatrzyć się wychodząc z kościoła. Ofiary przeznaczymy na wsparcie osób chorych.

9. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki - dla dzieci o godz. 16.00, a dla młodzieży i dorosłych po Mszy św. o godz. 18.00.


Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym (rozpoczniemy od przyszłej niedzieli) o godz. 17.30, przed Mszą św. o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych nabożeństwach wielkopostnych

10. Zakończyliśmy duszpasterskie odwiedziny kolędowe rodzin naszej parafii. Serdecznie dziękujemy za wszystkie spotkania, modlitwę i rozmowy, które odbyliśmy. Dziękujemy za Waszą, Drodzy Parafianie, otwartość i życzliwość.
W naszej parafii znajduje się ok. 8380 mieszkań. Podczas kolędy odwiedziliśmy 1612 rodzin. Ze spotkania i modlitwy zrezygnowało 2544 rodzin. Zamkniętych mieszkań było 3411. Jeszcze raz dziękujemy za życzliwość i wsparcie materialne dla naszego kościoła. Ofiara kolędowa jest znacznym wsparciem na remonty budynków parafialnych. Dziękujemy również wszystkim, którzy każdego miesiąca wpłacają na parafialne konto oraz przeznaczają dziesięcinę ze swych dochodów. Ofiary te dają poczucie bezpieczeństwa w planowaniu działań inwestycyjnych. Za nie również bardzo dziękujemy.
W tym tygodniu rozpoczynamy prace przy montażu windy do kościoła. Prace w kaplicy Adoracji również są realizowane. Za wszelką życzliwość – Bóg zapłać.

11. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu – odeszli: Łukasz Furgalski, Irena Janus, Józef Gębalski, Małgorzata Łukasik, Ryszard Łukasik i Bogdan Bernekier.

PIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA
4 lutego 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Biblijne czytania, które dziś odczytujemy i medytujemy, przypominają ważne kwestie: że krótkim jest życie człowieka na ziemi i że jest ono ciągłym zmaganiem się ze swoimi słabościami.
Nabożeństwo eucharystyczne pierwszej niedzieli miesiąca dzisiaj o godz. 17.30.

2. To już ostatnie dni karnawału. Przeżyjmy je w duchu chrześcijańskiej radości.

3. W ramach działań naszej parafialnej Fundacji Dziedzictwo serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie Klubu Pod dobrym aniołem. Uroczystość otwarcia odbędzie się - 8 lutego o godzinie 10:00 w Domu Parafialnym.
Klub dedykowany jest seniorom, osobom samotnym, osobom w żałobie i wszystkim którzy poszukują dobrego anioła w drugim człowieku. Prowadzony będzie przez Wolontariuszy z naszej parafii, którzy będą animować spotkania o charakterze integracyjnym, kulturalnym, religijnym czy kulinarnym. Jesteśmy otwarci na propozycje ze strony przyszłych uczestników. Zachęcamy do udziału w spotkaniach Klubu w każdy czwartek w godzinach 10:00-14:00."

4. Natomiast w przyszłą niedzielę, 11 lutego, przypada Światowy Dzień Chorego. Już dzisiaj chcemy poinformować i zaprosić na parafialne obchody dnia chorych z Mszą Świętą o godz. 13.00, podczas której udzielimy sakramentu chorych.
Tego dnia będziemy mogli wesprzeć materialnie Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas. Każdy doświadczył bądź słyszał o zaangażowaniu Lekarzy, Pielęgniarek i Wolontariuszy pracujących w opiece osób chorych terminalnie. Opieka nad osobami z chorobami nowotworowymi jest najkosztowniejszą w naszej opiece medycznej. Wszyscy powinniśmy być wdzięczni za ofiarną służbę ludziom tam pracujących. Każdego roku pod opiekę Domowego Hospicjum trafia około 100 chorych terminalnie z naszego osiedla. Każdy, kto zechce wesprzeć działalność Hospicjum może złożyć ofiarę na materiały opatrunkowe lub je zakupić i dostarczyć do kiosku parafialnego lub kancelarii.

5. Kontynuujemy odwiedziny kolędowe naszych parafian. To już ostatni tydzień kolędy.
Porządek odwiedzin kolędowych jest wywieszony w gablocie z ogłoszeniami. Zamieściliśmy go również na naszej parafialnej stronie internetowej.
Prosimy o zgłoszenie się tych osób, które życzą sobie odwiedzin kapłana z błogosławieństwem i modlitwą. Spotkania dodatkowe zaplanowaliśmy na sobotę 10 lutego.
W tym tygodniu przybędziemy z modlitwą i błogosławieństwem do mieszkańców:

6. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości.

7. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu: Romualda Bykowska

CZWARTA NIEDZIELA ZWYKŁA
28 stycznia 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. To ostatnia niedziela stycznia, w którą przypada Światowy Dzień Trędowatych. Jest to okazja, by pomodlić się za cierpiących na tę straszliwą chorobę, za tych wszystkich, którzy im spieszą z pomocą, a także za wszystkich chorych, opuszczonych i wykluczonych. Dzisiejsza modlitwa różańcowa o godz. 17.30 w tej intencji.

2. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zachęcamy w te dni do całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej i pierwszosobotniej podczas Mszy św.

3. Odwiedziny chorych w piątek od godz. 9.00 po wcześniejszym zgłoszeniu w kancelarii.
W pierwszą sobotę w modlitwach polecajmy Matce Najświętszej naszych parafian, oddajmy się Jej Niepokalanemu Sercu w nabożeństwie wynagradzającym o godz. 17.00.

4. W piątek, 2 lutego, będziemy przeżywali święto Ofiarowania Pańskiego, które w polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz. 7.00, 10.00 i 18.00. Na początku każdej Mszy będzie miała miejsce ceremonia poświęcenia świec, zatem przynieśmy ze sobą świece-gromnice. Niech one staną się znakiem obecności Chrystusa – Światłości świata; zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej obecności i opatrzności Bożej sobie nieustannie przypominać.

5. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy więc naszą modlitwą wszystkich, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie ofiarować swoje życie Bogu. Składane w to święto ofiary przeznaczone zostaną na wspomożenie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych w naszej ojczyźnie.

6. Kontynuujemy odwiedziny kolędowe naszych parafian.
Porządek odwiedzin kolędowych jest wywieszony w gablocie z ogłoszeniami. Zamieściliśmy go również na naszej parafialnej stronie internetowej. Porządek kolędy obejmuje już wszystkie ulice, na których jeszcze kolędy nie było.
Prosimy również o zgłoszenie się tych, którzy życzą sobie odwiedzin kapłana z błogosławieństwem i modlitwą. Spotkania dodatkowe zaplanowaliśmy na sobotę 10 lutego.
W tym tygodniu przybędziemy z modlitwą i błogosławieństwem do mieszkańców:

7. Jubilatom i solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia. Tym, którzy korzystają z czasu ferii zimowych, życzymy bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku. Pozdrawiamy również wszystkich wypoczywających w naszej wspólnocie.

8. Serdecznie dziękujemy za wszystkie ofiary składane za pośrednictwem konta parafialnego, tacy i puszek w kościele. Dzisiaj do puszek możemy złożyć ofiarę na naszą parafialną akcję Podaruj obiad. W imieniu wszystkich, którzy korzystają z obiadów – Bóg zapłać.

9. W minionym tygodniu odeszli: Alicja Dworczyk, Teresa Kopycka, Barbara Sało.

TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA
21 stycznia 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W dzisiejszą niedzielę przeżywamy ustanowioną przed pięciu laty Niedzielę Słowa Bożego. Jest to może inspiracja do częstszego sięgania po słowo Boże zawarte na kartach Pisma Świętego i prześwietlania przezeń swojego życia. Zachęcamy również do uczestnictwa w spotkaniach parafialnego kręgu biblijnego. Po kolędzie wracamy do spotkań.

2. W ramach formacji młodego pokolenia wychodzimy z propozycją skierowaną do dzieci, uczniów klas 3, 4 5 i 6 szkół podstawowych. Serdecznie zapraszamy na spotkania Oazy Dzieci Bożych, podczas których dzieci będą mogły budować więź z Bogiem, lepiej poznać wiarę, a także zintegrować się z rówieśnikami przy dobrej zabawie.
Spotkania Oazy będą się odbywać w co drugą sobotę, w godz. 10:30 -11:30 w domu parafialnym. Termin najbliższego spotkania to najbliższa sobota, 27.01 - pierwszy dzień ferii.
Więcej o Oazie Dzieci Bożych można przeczytać na naszej stronie internetowej. Zachęcamy rodziców do zainteresowania dzieci. Uwieńczeniem formacji rocznej jest ciekawy wyjazd wakacyjny.

3. Kontynuujemy odwiedziny kolędowe naszych parafian. Dzień wcześniej przed kolędą ok. godz. 17.00 pojawi się upoważniona osoba i przez domofon lub pukając do drzwi zapyta o chęć przyjęcia księdza po kolędzie. Zapytanie będzie skierowane do rodzin, które wcześniej przyjmowały księdza. Można również wcześniej zgłosić taką chęć w kancelarii. Bywa tak, że przez lata nie było kolędy, lub zmienił się właściciel, który oczekuje na spotkanie i wtedy warto powiadomić o takiej potrzebie. Nowością w kolędzie jest możliwość wizyty od godziny 10.00 lub od 15.30. Dany blok odwiedzać będziemy do południa i po południu.
Porządek odwiedzin kolędowych jest wywieszony w gablocie z ogłoszeniami. Zamieściliśmy go również na naszej parafialnej stronie internetowej. Porządek kolędy obejmuje już wszystkie ulice, na których jeszcze kolędy nie było.
W tym tygodniu przybędziemy z modlitwą i błogosławieństwem do mieszkańców:
Już dziś serdecznie dziękujemy za wszystkie spotkania i rozmowy, które odbyliśmy. Dziękujemy za Waszą, Drodzy Parafianie, otwartość i życzliwość. Prosimy również o zgłoszenie się tych, którzy życzą sobie odwiedzin kapłana z błogosławieństwem i modlitwą. Spotkania dodatkowe zaplanowaliśmy na sobotę 10 lutego.

4. Życzymy solenizantom i jubilatom tego tygodnia zdrowia i wielu łask Bożych.

5. Serdecznie dziękujemy za wszystkie ofiary składane za pośrednictwem konta parafialnego, tacy, kolędy i puszek w kościele. Dzisiaj taca gospodarcza.

6. W minionym tygodniu odeszli: Kazimiera Horowitz i Jadwiga Kopacka.

 

DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA
14 stycznia 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Ewangelia dzisiejsza ukazuje nam Jezusa powołującego pierwszych uczniów, którzy uwierzyli słowu Świętego Jana Chrzciciela i chcieli bliżej Go poznać. Niech i w nas nie gaśnie chęć poznawania i zbliżania się do Jezusa: może warto zaangażować się w działalność grup i stowarzyszeń w naszej parafii, aby to pragnienie realizować. Na początku roku wychodzimy z propozycją skierowaną do dzieci, uczniów klas 3, 4 5 i 6 szkół podstawowych. Serdecznie zapraszamy na spotkania Oazy Dzieci Bożych, podczas których dzieci będą mogły budować więź z Bogiem, lepiej poznać wiarę, a także zintegrować się z rówieśnikami przy dobrej zabawie.
Spotkania Oazy będą się odbywać w co drugą sobotę, w godz. 11:30-12:30 w domu parafialnym. Termin najbliższego spotkania to 27.01 - pierwszy dzień ferii.
Więcej o Oazie Dzieci Bożych można przeczytać na naszej stronie internetowej. Zachęcamy rodziców do zainteresowania dzieci. Uwieńczeniem formacji rocznej jest wyjazd wakacyjny.

2. W środę, 17 stycznia, modlitwa wypominkowa za naszych zmarłych o godz. 17.30. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.45. O godz. 18.00 Msza św. w intencjach nowennowych i za zmarłych wspominanych w wypominkach.

3. Od czwartku, 18 stycznia, do czwartku, 25 stycznia, trwać będzie Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Zachęcamy do indywidualnej i wspólnotowej modlitwy razem z wszystkimi naszymi braćmi i siostrami wyznającymi wiarę w Chrystusa Pana w różnych miejscach naszej diecezji, które znaleźć można na plakacie w gablocie.

4. Kontynuujemy odwiedziny kolędowe naszych parafian. Organizacyjnie wygląda to następująco. Dzień wcześniej przed kolędą ok. godz. 17.00 pojawi się upoważniona osoba i przez domofon lub pukając do drzwi zapyta o chęć przyjęcia księdza po kolędzie. Zapytanie będzie skierowane do rodzin, które wcześniej przyjmowały księdza. Można również wcześniej zgłosić taką chęć w kancelarii. Również napis na drzwiach (C + M + B) ułatwia dotarcie księdza. Bywa tak, że przez lata nie było kolędy, lub zmienił się właściciel, który oczekuje na spotkanie i wtedy warto powiadomić o takiej potrzebie. Nowością w kolędzie jest możliwość wizyty od godziny 10.00 lub od 15.30. Dany blok odwiedzać będziemy do południa i po południu.
Porządek odwiedzin kolędowych jest wywieszony w gablocie z ogłoszeniami. Zamieściliśmy go również na naszej parafialnej stronie internetowej.
W tym tygodniu przybędziemy z modlitwą i błogosławieństwem do mieszkańców:

5. Daru zdrowia i obfitości łask Bożych przyzywamy dla solenizantów i jubilatów tygodnia.

6. Z darem wdzięczności i modlitwy zwracamy się do wszystkich Darczyńców i Ofiarodawców, którzy wspierają naszą Parafię finansowo. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają w pracach przy kościele.

7. W minionym tygodniu odeszli od nas: Jadwiga Bartos i Adam Gandecki.

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO
7 stycznia 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. My jednak przedłużymy okres śpiewana kolęd, zgodnie z dawną polską tradycją, do święta Ofiarowania Pańskiego. Będą one się pojawiać w „repertuarze” naszych śpiewów podczas liturgii. Do tego święta pozostawimy również w naszej świątyni bożonarodzeniową szopkę.
Zapraszamy dzisiaj po południu wszystkich parafian na Nabożeństwo Eucharystyczne pierwszej niedzieli miesiąca. Zaczynamy o godz. 17.30. O godz. 18.00 Msza św. z udziałem młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.

2. W środę, przed wieczorną Eucharystią, zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i modlitwę wypominkową za naszych zmarłych.

3. Na początku roku wychodzimy z nową propozycją skierowaną do dzieci, uczniów klas 3, 4 i 5 szkół podstawowych. Serdecznie zapraszamy na spotkania Oazy Dzieci Bożych, podczas których dzieci będą mogły budować więź z Bogiem, lepiej poznać wiarę, a także zintegrować się z rówieśnikami przy dobrej zabawie.
Spotkania Oazy będą się odbywać w co drugą sobotę, w godz. 10:00-11:00 w domu parafialnym - budynek, w którym mieści się kancelaria parafialna. Terminy najbliższych spotkań: 13.01 i 27.01.
Więcej: https://parafiachrystusakrola.pl/p,88,oaza-dzieci-bozych

4. Kontynuujemy odwiedziny kolędowe naszych parafian. Organizacyjnie wygląda to następująco. Dzień wcześniej przed kolędą ok. godz. 17.00 pojawi się upoważniona osoba i przez domofon lub pukając do drzwi zapyta o chęć przyjęcia księdza po kolędzie. Zapytanie będzie skierowane do rodzin, które wcześniej przyjmowały księdza. Można również wcześniej zgłosić taką chęć w kancelarii. Również napis na drzwiach (C + M + B) ułatwia dotarcie księdza. Bywa tak, że przez lata nie było kolędy, lub zmienił się właściciel, który oczekuje na spotkanie i wtedy warto powiadomić o takiej potrzebie. Nowością w naszej kolędzie jest możliwość wizyty od godziny 10.00 lub od 15.30. Dany blok odwiedzać będziemy do południa i po południu.
Porządek odwiedzin kolędowych jest wywieszony w gablocie z ogłoszeniami. Zamieściliśmy go również na naszej parafialnej stronie internetowej.
W tym tygodniu przybędziemy z modlitwą i błogosławieństwem do mieszkańców:

5. Przekazujemy dla wszystkich świętujących w tym tygodniu urodziny i imieniny najserdeczniejsze życzenia.

6. W minionym tygodniu odeszli: Stefan Wojtaszewski, Marianna Pawłowska

NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY
31 grudnia 2023
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiaj żegnamy 2023 rok, a już jutro powitamy rok 2024. Przyjdźmy do naszej parafialnej świątyni na modlitwę dziękczynno-przebłagalną za ten mijający czas. Rozpoczniemy ją o godz. 17.30. Uroczyste Te Deum lauda mus, za odmówienie którego w ostatnim dniu roku można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, zaśpiewamy na zakończenie każdej Mszy św.

2. Postarajmy się też i Nowy Rok rozpocząć w Imię Boże: w tym dniu przypada uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (uroczystość ta jest świętem nakazanym) oraz Światowy Dzień Modlitwy o Pokój. Msze Święte jak w każdą niedzielę.

3. Od Nowego Roku rozpoczynamy duszpasterskie odwiedziny kolędowe. Pragniemy się wspólnie modlić i zanieść Wam dar błogosławieństwa Bożego.
Dzień wcześniej przed kolędą ok. godz. 17.00 pojawi się upoważniona osoba i przez domofon zapyta o chęć przyjęcia księdza po kolędzie. Zapytanie będzie skierowane do rodzin, które wcześniej przyjmowały księdza. Można również wcześniej zgłosić taką chęć w kancelarii. Nowością w naszej kolędzie będzie możliwość wizyty od godziny 10.00 lub od 15.30. Dany blok odwiedzać będziemy do południa i po południu.
Porządek odwiedzin kolędowych jest wywieszony w gablocie z ogłoszeniami. Zamieściliśmy go również na naszej parafialnej stronie internetowej. Podajemy porządek KOLĘDY na najbliższy tydzień.

4. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek przed południem odwiedziny chorych i starszych parafian z Komunią Świętą. Dla chorych będzie to także wizyta kolędowa. Chorych zgłaszamy w kancelarii. Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek i piątek. Natomiast w pierwszą sobotę wspólny różaniec wynagradzający przed wieczorną Eucharystią o godz. 17.00.

5. W najbliższą sobotę, 6 stycznia, świętować będziemy Objawienie Pańskie. Msze Święte według porządku niedzielnego. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr. Kadzidło i kreda są do nabycia w naszym kiosku parafialnym.

6. Tego dnia w wielu miejscach organizowany jest Orszak Trzech Króli. Zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu, które jest radosną manifestacją wiary i przywiązania do tradycji chrześcijańskiej.

7. W przyszłą niedzielę Kościół obchodzi święto Chrztu Pańskiego, który kończy w liturgii okres Narodzenia Pańskiego.
W ostatnim dniu roku serdecznie dziękujemy za wszelką wrażliwość na potrzeby naszej wspólnoty parafialnej. Każdy miesiąc niesie nowe wyzwania duszpasterskie i ekonomiczne. Bez Waszego wsparcia nie jest możliwe funkcjonowanie parafii pod względem ekonomicznym. Również pokrycie stałych kosztów utrzymania budynków, remontów i ich funkcjonowanie jest zależne od Waszej ofiarności, a tylko częściowo ze środków zewnętrznych. Na samo ogrzewanie parafia średnio miesięcznie wydaje ok. 9 000 zł. Prąd to ok. 3000 zł miesięcznie. Koszty pracownicze: pensje, ZUS, US to ok. 8000 zł. miesięcznie. Tace, puszki i podatki do Kurii to ok. 5000 zł. miesięcznie. Koszty remontowe są zależne od koniecznych remontów i zaplanowanych inwestycji. To tylko bardzo ogólne dane, ale myślę, że obrazują różnorodność kierunków działań w ciągu roku.
Wszystkim, którzy zaangażowali się i pracowali przez ostatni miesiąc na rzecz przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia należą się wielkie słowa uznania. Setki godzin pracy wolontariuszy przy pozyskiwaniu różnego rodzaju produktów na prezenty, prace przy rozprowadzaniu w kościele świątecznych dekoracji, pracę przy dekoracji Kościoła - gorąco dziękujemy Każdemu!!!
Dzieciom, młodzieży starszym i młodszym Parafianom oraz Sympatyzującym z naszą parafią – Bóg zapłać.

8. Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy pięknych i błogosławionych świąt Narodzenia Pańskiego (wszak podczas całej oktawy, czyli od minionego poniedziałku do jutra, przeżywamy święty dzień Narodzenia Pańskiego) oraz obfitości łaski Bożej w nadchodzącym Roku Pańskim 2024. Zapewniamy o naszej pamięci, życzliwości i modlitwie naszych braci i siostry, którzy obchodzą swoje osobiste uroczystości.

9. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty: Iwona Pluta i Eugeniusz Świerczyński.

CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU
24 grudnia 2023
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. To już ostatnia niedziela adwentowego przygotowania na przyjście Pana, a jednocześnie Wigilia Bożego Narodzenia. Niech to będzie czas pojednania i przebaczenia w naszych domach i rodzinach. Od tego gestu pojednania, wspólnej modlitwy i podzielenia się opłatkiem rozpocznijmy wigilijną wieczerzę.
W związku z przypadającą dzisiaj Wigilią Bożego Narodzenia nie będzie wieczornej Mszy Świętej o godz. 18.00. Okazja do spowiedzi przedświątecznej na Mszach Świętych sprawowanych do godzin południowych.

2. Po skończonej wieczerzy wigilijnej pozostańmy w rodzinnym gronie, by śpiewać KOLĘDY. Może nawet ze śpiewem kolęd na ustach przyjdźmy do naszej świątyni na Pasterkę o godz. 22.00. Jest to godzina przyjazna dla dzieci jak i naszych starszych parafian. Serdecznie zapraszamy.

3. Jutro, w poniedziałek 25 grudnia, uroczystość Narodzenia Pańskiego. Msze Święte w naszym kościele według porządku niedzielnego, podobnie w drugi dzień świąt.

4. W pierwszy dzień Świąt Pan Jezus zaprasza wszystkie dzieci na Mszę św. o godz. 11.30, na swoje urodziny, a po Mszy św. na urodzinowy tort

5. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywali święto Świętej Rodziny, a jednocześnie ostatni dzień roku kalendarzowego 2023. Zapraszamy na nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne o godz. 17.30, w czasie, którego odśpiewamy uroczyste Te Deum laudamus z mijający czas, za co w tym ostatnim dniu roku można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

6. Dziś do puszek możemy złożyć ofiarę na dekorację szopki bożonarodzeniowej w naszym kościele.

7. Od czwartku po świętach rozpoczynamy odwiedziny duszpasterskie – kolędę, która przebiegać będzie w następującym porządku:
Czwartek 28.12.: ul. Sprinterów 7 – bl. 66; ul. Rajdowa 14 – bl. 69;
Piątek 29.12.: ul. Rajdowa 20 – bl. 71;
Sobota 30.12.: ul. Rajdowa 10 – bl. 68.

Kolędę w czwartek rozpoczynamy o godz. 15.30, natomiast w sobotę od godz. 9.00.
Porządek kolędy wywieszony jest w gablocie i na naszej stronie internetowej.

8. Solenizantom i jubilatom przekazujemy najserdeczniejsze życzenia.

9. W minionym tygodniu pożegnaliśmy zmarłych: Damian Tomankiewicz, Karolina Gust i Teresa Dąbrowska.

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU
17 grudnia 2023
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. „Radujcie się w Panu!” – słowa antyfony na wejście wskazują, że dzisiejsza niedziela to niedziela radości, że Pan już jest blisko, że już przychodzi, by nam udzielić swoich darów. Otwierajmy się na przychodzącego Pana, który pragnie towarzyszyć naszej codzienności. Niech w tym nam pomoże oczyszczenie naszych serc w spowiedzi świętej, do której przystąpić można każdego dnia przed [i podczas] Eucharystii.

2. Rodziców i dzieci klas III, przygotowujących się do I Komunii św. zapraszamy dzisiaj na Mszę św. i spotkanie formacyjne o godz. 16.00.

3. Dzisiaj o godz. 17.30 modlitwa różańcowa w intencji naszych rodzin, szczególnie tych, z którymi się nie zobaczymy na święta.

4. Na spotkanie Koła Biblijnego, zapraszamy w poniedziałek o godz. 18.30.

5. W trzecim tygodniu adwentowego czuwania i oczekiwania jesteśmy wszyscy zaproszeni do szczególnej modlitwy o chrześcijańskie życie rodzin. Wszystkich, którzy chcą włączyć w to błaganie, zapraszamy w tygodniu na Roraty o godz. 7.00. Są one poprzedzone wspólnym śpiewem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny już od godz. 6.30.

6. Po Mszach św. można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W kiosku są także do nabycia pobłogosławione opłatki oraz sianko na stół wigilijny. Opłatki są również rozprowadzane po domach przez pana kościelnego - Adama i wolontariuszy Grzegorza i Jana. Ofiary za opłatki przeznaczone są w tym roku na remont kaplicy adoracji.
Nabywając produkty pszczele – naturalne miody, pyłek pszczeli, świece z wosku pszczelego – wspieramy także nasze parafialne działania.

7. Wszystkim, którzy zrobili zakupy i ofiarowali artykuły spożywcze w ramach akcji Caritas Tak pomagam i Tytka charytatywna - serdecznie dziękujemy. Z pozyskanych artykułów przygotujemy paczki na święta dla podopiecznych parafialnej Caritas.
Siostry Misjonarki odebrały pierwszą część prezentów z akcji Drzewko serc. Siostry wyraziły głęboką wdzięczność wszystkim ofiarodawcom i darczyńcom. Pamiętają o nich w swoich modlitwach.

8. W piątek przedświąteczne odwiedzimy chorych po wcześniejszym zgłoszeniu w kancelarii.

9. W piątek po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na ubieranie dziecięcej choinki. Dekoracje do ozdobienia choinki przygotowały dzieci samodzielnie w naszej parafialnej świetlicy. Jeśli jeszcze któreś z dzieci chce przygotować własną ozdobę i powiesić ją na choince przy żłóbku, to mają taką możliwość do piątku. Serdecznie wszystkie dzieci zapraszamy.

10. W przyszłą niedzielę wigilia Bożego Narodzenia ze szczególnie przeżywanym wieczorem. Zacznijmy tę wieczorną celebrację w gronie rodziny wspólną modlitwą, wzajemnym pojednaniem, przełamaniem się opłatkiem i złożeniem serdecznych życzeń. A po niej przyjdźmy na Pasterkę na godz. 22.00. Tego dnia nie będzie Mszy św. o godz. 18.00. Msze Święte w pierwszy i drugi dzień Narodzenia Pańskiego jak w każdą niedzielę.

11. W pierwszy dzień Świąt Pan Jezus zaprasza wszystkie dzieci na Mszę św. o godz. 11.30, na swoje urodziny, a po Mszy św. na urodzinowy tort.

12. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia przekazujemy najlepsze życzenia.

13. W ostatnim tygodniu odeszli do Pana: Jadwiga Ciepłowska, Barbara Barczewska i Zofia Piórecka.

NAGRANIA KONFERENCJI Z NASZYCH REKOLEKCJI

Rozpoczęliśmy parafialne rekolekcje.
Być może ktoś chce wrócić do przedstawionych myśli, być może ktoś nie mógł wysłuchać, oto pierwsza konferencja wygłoszona w niedzielę:

Konferencja drugiego dnia rekolekcji:

Konferencja trzeciego dnia rekolekcji: