Jesteś tutaj: Start / Ogłoszenia

Ogłoszenia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

29 marca 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu – zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże.

2. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
Odwiedziny chorych w piątek od godz. 9.00 tylko po wcześniejszym zgłoszeniu w kancelarii.

3. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: +48 730 346 692 i e-mail: lodz-chrystusakrola@wsd.lodz.pl, formularz kontaktowy na stronie oraz profil Facebookowy. Zachęcamy, aby nie odkładać spowiedzi świętej na czas przed świąteczny, tylko korzystać z niej codziennie podczas Mszy św. i po uprzednim kontakcie telefonicznym.

4. Kancelaria parafialna czynna jest tylko po południu od godz. 15.30 do godz. 17.00, a w sobotę od godz. 10.00 do godz. 12.00. Msze św. odprawiane są każdego dnia o stałych godzinach.
Z uwagi na obowiązujące nas przepisy we Mszy św. może uczestniczyć tylko 5 osób, dlatego pierwszeństwo udziału we Mszy św. ma rodzina zamawiająca intencję. Dziękujemy za zrozumienie.

5. Zapraszamy do łączenia się duchowo poprzez prowadzone przez nas transmisje internetowe. Codzienna Msza św. o godzinie 18:00 oraz Msze św. niedzielne (10:00, 11:30 i 18:00).
Link do transmisji internetowej na kanale na YouTube będzie każdorazowo publikowany na stronie internetowej oraz profilu parafii na Facebooku.

6. Serdecznie dziękujemy za wszystkie ofiary składane za pośrednictwem konta parafialnego i puszek w kościele z przeznaczeniem na utrzymanie Parafii. Czas to dla nas szczególny i taka ofiarność też jest szczególna.

7. Obejmujemy modlitwą wszystkich Parafian, ich Rodziny, wszystkich chorych, którzy zmagają się z koronawirusem i wszystkich, którzy troszczą się o ich zdrowie i życie, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

8. W minionym tygodniu pożegnaliśmy zmarłą +Krystynę Kowalską.

Modlitwa o zaprzestanie rozpowszechniania się epidemii koronawirusa:
Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie, aby koronawirus, który dotyka obecnie ludzkość, został jak najszybciej opanowany i nie siał więcej zniszczenia oraz lęku. Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł. Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby, pociesz ich rodziny. Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus, inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.
Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał, czujemy się bezradni w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia, ale ufamy Tobie, udziel nam pokoju i zdrowia.
Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami, prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa Chrystusa. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

 

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

22 marca 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Wobec tych doświadczeń, trudno mówić o radości. Jednak pomimo cierpień i czasu zagubienia wszyscy mamy podjąć trud przemiany serc i wytrwać w tym niełatwym codziennym wysiłku.

2. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Należy do nich obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w najbliższą środę, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msze Święte tego dnia w naszym kościele sprawujemy o godz. 7.00, 17.30 i 18.00.

3. W ramach zbiórki pieniędzy organizowanej w naszej Parafii na pomoc poszkodowanej w pożarze Rodzinie z Retkini zebrana została kwota 11 090 złotych. Bardzo serdecznie dziękujemy za wszystkie datki złożone do puszek oraz wpłacone na konto. To wyraz zrozumienia bliźniego w potrzebie i wielkich serc.
Równie serdecznie dziękujemy za wszystkie ofiary składane za pośrednictwem konta parafialnego z przeznaczeniem na utrzymanie Parafii. Czas to dla nas szczególny i taka ofiarność też jest szczególna.
Raz jeszcze dziękujemy!

4. Przed nami święta Wielkiej Nocy, czas wyjątkowy dla każdego katolika. W tym roku wszystko wskazuje na to, że czas przygotowania do Świąt i ich przeżywanie będzie inne niż dotychczas. Nie wiemy jak będzie wyglądała sytuacja w naszym kraju. Tym nie mniej Panie z naszej grupy florystyczno - ogrodniczej wysiały już owies, przygotowują palmy i świąteczne dekoracje. Można będzie się w nie zaopatrzyć. Ofiary zostaną przeznaczone na dekorację kościoła
i otoczenia wokół niego. Zapraszamy!

5. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: +48 730 346 692 i mailem: lodz-chrystusakrola@wsd.lodz.pl. Zachęcamy, aby nie odkładać spowiedzi świętej na czas przed świąteczny, tylko korzystać z niej codziennie podczas Mszy św. Dzisiaj zapraszamy na indywidualną modlitwę w kościele od godz. 13.30 do 18.00, a w najbliższy piątek od godz. 18.30 do 21.00 na adorację Najświętszego Sakramentu. Będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

6. Kancelaria parafialna czynna jest tylko po południu od godz. 15.30 do godz. 17.00. Msze św. w dni powszednie odprawiane są w kapicy.

7. Obejmujemy swoją modlitwą wszystkich Parafian, ich Rodziny, wszystkich chorych, którzy zmagają się z koronawirusem i wszystkich, którzy troszczą się o ich zdrowie i życie, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

  

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

15 marca 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Zachęcamy do lektury bądź wysłuchania Listu Księdza Arcybiskupa Grzegorza - https://www.archidiecezja.lodz.pl/2020/03/list-arcybiskupa-metropolity-lodzkiego-2/

1. W dniu dzisiejszym Msze św. bez zmian – porządek jak w każdą niedzielę z dodatkową Mszą św. o godz. 16.00.

2. W związku z ograniczeniem ilości osób mogących uczestniczyć równocześnie we mszy św. (50 osób), informujemy, że w przypadku większej ilości chętnych będzie możliwość uczestnictwa we Mszy św. w kaplicy bocznej (50 osób).

3. W odpowiedzi na prośbę ks. Arcybiskupa, kościół w dni powszednie pozostanie otwarty od mszy porannej do wieczornej, dodatkowo zapraszamy na indywidualną adorację najświętszego sakramentu, w piątek od godz. 18.30 do 21.00, z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty oraz w niedzielę, od godz. 13.30 do 18.00.

4. Osoby, uczestniczące w niedzielę we Mszy św. za pośrednictwem środków społecznego przekazu (korzystające z dyspensy od uczestnictwa fizycznego w kościele), będą mogły otrzymać komunię św. w świątyni lub w domu po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

5. Zachęcamy, aby nie odkładać spowiedzi świętej na czas przed świąteczny, tylko korzystać z niej podczas piątkowej adoracji oraz codziennie podczas Mszy św.

6. Kancelaria parafialna czynna jest tylko po południu od godz. 15.30 do godz. 17.00. Apelujemy o przełożenie na późniejszy okres spraw, które mogą poczekać i pozostanie w swoich domach. Może wystarczy kontakt telefoniczny, zamiast wizyty.

Ponadto podajemy informacje Kurii Metropolitalnej Łódzkiej:

Kuria Metropolitalna Łódzka z polecenia Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego zobowiązuje od dnia 14 marca 2020 roku wszystkich duchownych i wiernych świeckich przebywających na terenie Archidiecezji Łódzkiej do przestrzegania następujących po-stanowień:

1. Arcybiskup Metropolita Łódzki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a) osobom w podeszłym wieku,
b) osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c) dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d) osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

2. W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce prosimy, aby podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw wewnątrz świątyni nie przebywało więcej niż 50 osób.

3. Osoby przebywające w kościołach lub kaplicach proszone są, aby zachowały między sobą większe odległości. Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie wydezynfekować swoje dłonie.

4. Usilnie zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę. Osoby, które mimo to, stanowczo domagają się przyjęcia Komunii świętej do ust mogą to uczynić na końcu obrzędu. W takim przypadku przed puryfikacją kapłan powinien zdezynfekować dłonie.

5. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania ręki. Cześć Krzyżowi lub relikwiom oddajemy przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez pocałunku czy dotyku. Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

6. Prosimy, aby w okresie Wielkiego Postu korzystać ze spowiedzi świętej także poza Mszą świętą. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostanie dni Wielkiego Postu, a kapłanów, aby byli do dyspozycji wiernych w całym tym okresie, bez wyznaczania odrębnych dni spowiedzi i nabożeństw pokutnych.

7. Nie organizujemy w parafiach spotkań formacyjnych, w tym rekolekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

8. Do 4 kwietnia włącznie zostaje zawieszone odprawianie nabożeństw pasyjnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Do tego dnia zostają także odwołane wszystkie zaplanowane wydarzenia o charakterze diecezjalnym, dekanalnym i parafialnym.

9. Do minimum prosimy ograniczyć załatwianie spraw w kancelariach parafialnych, w kurii, archiwum i trybunale archidiecezji łódzkiej. Zalecamy kontakt telefoniczny lub mailowy. Numery kontaktowe można znaleźć na stronach parafii i na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej.

10. Arcybiskup Metropolita Łódzki wzywa kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godz. 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Wiernych świeckich prosi, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z pasterzami.

 

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

9 marca 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś przypada druga niedziela Wielkiego Postu. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali z jak największym pożytkiem. Czyni to zwłaszcza przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty. Czyni to także przez organizowanie w tym czasie rekolekcji, dni skupienia czy specjalnych nabożeństw pokutnych. Przypominam, że w naszym kościele Droga krzyżowa w każdy piątek o godz. 16.45 (dzieci) i po Mszy św. o godz. 18.00, a w niedziele o godz. 17.30 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Najbliższe nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dorosłych poprowadzi chór Cantores Misericordie Dei (Opiewający Miłosierdzie Boże) z Konstantynowa Łódzkiego pod dyrekcją Pani Anny Kamerys. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach.

2. W Kościele powszechnym przeżywamy niedzielę ad gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Naszymi modlitwami obejmujemy tych, którzy głoszą Ewangelię na krańcach ziemi. Oni często na wzór Chrystusa cierpią prześladowania i płacą najwyższą cenę z własnego życia za swoją posługę. Za ofiary złożone do puszek na rzecz misji serdecznie dziękujemy.

3. Dzisiaj, 8 marca, obchodzimy też Dzień Kobiet. Pamiętajmy w modlitwach o wszystkich niewiastach, zwłaszcza o matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Polecajmy ich życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

4. Panów, którzy stworzyli Męskie Bractwo Różańcowe i zainteresowanych pobożnością różańcową realizowaną w grupie modlitewnej zapraszamy na spotkanie w najbliższy wtorek po Mszy św. o godz. 18.00.

5. Podczas środowej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy jeszcze raz w szczególny sposób polecimy wszystkie niewiasty – te młodsze i starsze – z naszej wspólnoty parafialnej, aby Maryja stała się dla nich wzorem życia żony i matki.

6. W czwartek – 12 marca zapraszamy młodzież z klas VII i VIII, przygotowującą się do bierzmowania, na Mszę św. i spotkanie formacyjne o godz. 18.00.

7. Rodziców i dzieci klas III, przygotowujących się do I Komunii św., zapraszamy  w przyszłą niedzielę tj. 15 marca, na Mszę św. i spotkanie formacyjne o godz. 16.00. Dzieci przynoszą krzyżyki.

8. Dyrekcja SP 164 zaprasza rodziców i dzieci, które od września rozpoczną naukę w klasie I. Spotkanie w najbliższy czwartek od godz. 17.00 do 19.00.

9. W przyszłą, trzecią niedzielę miesiąca, będzie zbierana tzw. taca gospodarcza.

10. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał spośród nas do wieczności: śp. Lucynę Strzelecką, Jakuba Urbaniaka, Katarzynę Pilarczyk, Wiktorię Bogdańską, Sławomira Cieślikowskiego i Wiktoryna Białasa.

 

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

2 marca 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Włączmy się w głębokie przeżycie Wielkiego Postu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: w piątki w naszym kościele o godz. 16.45 (dzieci) i po Mszy św. o godz. 18.00, odprawiamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 17.30 Gorzkie żale. Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.

2. Z okresem Wielkiego Postu związana jest jałmużna wielkopostna. Z pomocą, w kultywowaniu tego dawnego zwyczaju, przychodzi akcja Caritas - Jałmużna Wielkopostna. Jest to praktyka każdego wiernego. Przy wyjściu z kościoła rozprowadzane będą skarbonki, do których w ciągu kolejnych dni Wielkiego Postu wrzucamy oszczędności pozostałe po wyrzeczeniu się określonej przyjemności. W ten sposób zebrana wspólnie kwota posłuży na dofinansowanie leków dla potrzebujących osób z naszej parafii.

3. Warto pamiętać, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie przed wizerunkiem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii św. modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

4. W dzisiejszą niedzielę przypada święto państwowe (od 2011 r.): Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zachęcamy w te dni do całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej i pierwszosobotniej podczas Mszy św.
Wspólna adoracja Męskiego Bractwa Różańcowego w czwartek o godz. 17.00.
Odwiedziny chorych w piątek od godz. 9.00 po wcześniejszym zgłoszeniu w kancelarii.
W pierwszą sobotę w modlitwach polecajmy Matce Najświętszej naszych parafian, oddajmy się Jej Niepokalanemu Sercu w nabożeństwie wynagradzającym o godz. 17.00.

6. Na spotkanie Koła Biblijnego, zapraszamy w czwartek - po Mszy św. o godz. 18.00.

7. Dzisiaj gorąco prosimy o modlitwę oraz pomoc materialną dla poszkodowanej w tragicznym pożarze mieszkania Rodziny z Retkini, do którego doszło w minionym tygodniu. W wyniku tej tragedii życie straciła jedna osoba. Ofiara zbierana dzisiaj do puszek będzie przekazana tej Rodzinie, na odbudowanie dobytku. Możliwa jest również wpłata na konto parafialne z dopiskiem – pożar. Jest to wspólna inicjatywa naszej parafialnej Caritas i Harcerzy. Opowie o niej Michał, nie tylko nasz ministrant, ale także harcerz.

8. Pamiętajmy o naszych bliskich zmarłych i módlmy się o wieczny spokój zmarłych parafian, szczególnie tych, którzy odeszli w minionym tygodniu: Andrzej Kuchciak, Kacper Derczyński, Renata Pawłowska i Mieczysław Klat.

 

SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

23 lutego 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

2. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty i szczególny czas Wielkiego Postu. Msze św. tego dnia w naszym kościele o godz.: 7.00, 8.30, 10.00, 16.30 (dla dzieci) i o 18.00.
Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

3. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominamy też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

4. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).

5. W Środę Popielcową i w I Niedzielę Wielkiego Postu (do wyczerpania zamówionej ilości) będą rozdawane Zdrapki Wielkopostne. „Zdrapka Wielkopostna”, to międzynarodowa akcja społeczna Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego organizowana od 2015 roku. Co roku w Środę Popielcową tysiące osób w Polsce i za granicą otrzymuje zdrapkę od swoich bliskich, wychowawców i duszpasterzy. Celem akcji jest pomoc uczestnikom w świadomym przeżywaniu każdego dnia Wielkiego Postu. Ciekawa forma zdrapki pomaga w regularnym wykonywaniu proponowanych ćwiczeń duchowych, mających na celu uporządkowanie życia oraz pogłębienie relacji z Bogiem i z ludźmi.

6. W najbliższy czwartek nasza świątynia będzie Kościołem Stacyjnym. O godz. 18.00 Mszę św. odprawi ks. Arcybiskup Grzegorz Ryś. Z tym wydarzeniem związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego, który jest darowaniem przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Zapraszamy parafian do licznego udziału w tej liturgii.

7. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki - dla dzieci o godz. 16.45, a dla młodzieży i dorosłych po Mszy św. o godz. 18.00.
Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym (rozpoczniemy od przyszłej niedzieli) o godz. 17.30, przed Mszą św. o godz. 18.00. Nabożeństwo poprowadzi ks. wikariusz Karol Skowroński. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych nabożeństwach wielkopostnych.

8. W minionym tygodniu pożegnaliśmy zmarłych: Tadeusza Drapałę, Mariannę Strzelec, Arnolda Russa, Walentego Iwańcza, Jerzego Kostrzewę, Anitę Olczyk i Edwarda Bartosa.

 

SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

16 lutego 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W poniedziałek, o godz. 18.00, Msza św. za dusze cierpiące w czyśćcu, po Mszy św. spotkanie Apostolstwa Dobrej Śmierci i Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym.

2. We wtorek, po Mszy św. o godz. 18.00, spotkanie Żywego Różańca.

3. W środę naszym parafialnym zwyczajem wieczorną Mszę Świętą o godz. 18.00, poprzedzimy Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

4. Na spotkania Koła Biblijnego zapraszamy w czwartek – 20 lutego, po Mszy św. o godz. 18.00.

5. W przyszłą niedzielę, 23 lutego – ostatnią niedzielę lutego, rozpocznie się 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Szczególną modlitwą ogarniemy wszystkich dotkniętych tą chorobą oraz ich rodziny.

6. Dziękujemy za złożone dziś ofiary na tzw. tacę gospodarczą.

7. W minionym tygodniu pożegnaliśmy zmarłych: Józefa Hawlickiego i Zygmunta Kazimierczaka.

 

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

9 lutego 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Zakończyliśmy wizytę kolędową w domach naszych parafian. Bardzo serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie, modlitwy, rozmowy i złożone ofiary na potrzeby parafii.
Kolęda uzupełniająca odbędzie się w najbliższy wtorek od godz. 16.00 i zgodnie z ustalonymi terminami wizyty.

2. We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy pielgrzymi z całego świata.

3. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorego. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych. W naszym kościele Mszę Świętą ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będziemy sprawowali o godz. 10.00. Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni.

4. Również w środę kierujemy nasze prośby do Tej, którą nazywamy Cudowną Lekarką w chorobach, podczas nowenny przed Mszą św. o godz. 18.00. Zapraszam na to modlitewne spotkanie.

5. W czwartek – 13 lutego, zapraszamy młodzież z klas VII i VIII, przygotowującą się do bierzmowania, na Mszę św. i spotkanie formacyjne o godz. 18.00. Tego dnia także Księża z naszego Dekanatu przeżywać będą Skupienie Duchowe. Tym razem, to nasza Parafia jest organizatorem i gospodarzem. Prosimy o modlitwę.

6. W piątek, 14 lutego, tradycja wspomina Świętego Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską, gdyż mimo tortur nie chciał wyrzec się Chrystusa. Wspominany jest jako m.in. patron zakochanych. Niech to będzie okazja także do modlitwy, podziękowania Panu Bogu za miłość, którą nas obdarzył, i za bliskich, którzy nas kochają. Pamiętajmy też o narzeczonych z naszej wspólnoty parafialnej i prośmy, aby ich wzajemna miłość umacniała się i aby z Bogiem weszli na wspólną drogę życia.

7. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: Stanisława Stanisławskiego, Urszulę Młodak i Henryka Kacprzaka Wieczny odpoczynek…

 

OFIAROWANIE PAŃSKIE

2 lutego 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek i piątek miesiąca. Zachęcamy w te dni do całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej podczas Mszy świętych. Odwiedziny chorych w piątek od godz. 9.00 po wcześniejszym zgłoszeniu w kancelarii.

2. Zakończyliśmy wizytę kolędowąw domach naszych parafian. Bardzo serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie, modlitwy, rozmowy i złożone ofiary na potrzeby parafii.

3. Kolęda uzupełniająca odbędzie się w następnym tygodniu. Adresy rodzin zainteresowanych prosimy zgłaszać w kancelarii parafialnej w ciągu tego tygodnia.

4. Kancelaria parafialna czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 12.00 i 15.30 – 17.00. Po zakończonej kolędzie powraca do grafiku Msza św. o godz.17.30 w dni powszednie oprócz sobót. Nabożeństwa niedzielne odbywają się o godz. 17.30.

5. W tym tygodniu pożegnaliśmy: Halinę Ciepłuch, Józefa Misztelę i Romana Zbrojewskiego. Wieczny odpoczynek…..

 

TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

26 stycznia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych. Dziś przypada też Dzień Islamu.

2. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. To szczególny dzień, kiedy czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej Niepokalanemu Sercu całą naszą codzienność. Serdecznie zapraszam do licznego udziału w Eucharystii oraz nabożeństwie. Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona nabożeństwem Pierwszej Soboty, o godz. 17.00.

3. Rodziców i dzieci klas III, przygotowujących się do I Komunii św., zapraszamy w przyszłą niedzielę tj. 2 lutego, na Mszę św. i spotkanie formacyjne o godz. 16.00.  Prosimy, aby dzieci przyniosły świece chrzcielne.

 4. W przyszłą niedzielę, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu zgodnie z żydowskim prawem w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia na uroczystą liturgię przynieśmy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.

 5. Z inicjatywy Świętego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby poświęcone Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i we wspólnocie parafialnej. Wesprzemy też materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne składając ofiary do puszek.

 6. W minionym tygodniu pożegnaliśmy zmarłych: Kazimierza Mierysa, Adelę Murowańską-Rybicką, Józefa Rozkosza, Danutę Sobczyńską, Barbarę Smiechowicz, Wirginię Michalak i Urszulę Odrzywolską.

 

DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

19 stycznia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. We wtorek, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w środę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do domu Ojca. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia św. i serdeczna pamięć.

2. Naszych drogich dziadków i nasze rodziny polecimy Matce Bożej Nieustającej Pomocy w środę podczas nowenny i wieczornej Eucharystii o godz. 18.00.

3. W przyszłą niedzielę, 26 stycznia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Trędowatych oraz Dzień Islamu. Prośmy tego dnia o właściwą opiekę dla wszystkich chorujących w świecie na tę nieuleczalną chorobę, a także o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z miłością i zrozumieniem.

4. W minionym tygodniu pożegnaliśmy zmarłych: Kazimierę Banasiak i Jadwigę Jagiełło.

 

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

12 stycznia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także, gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tzw. okres zwykły – w ciągu roku. Jednak w naszej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem. Zapamiętajmy dziś słowa Boga Ojca o Jezusie: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.

2. Dzisiejsze wieczorne nabożeństwo Nieszpory odbędzie się o godz. 17.30. Nabożeństwa I, II, III i IV niedziel będą rozpoczynały się o godz. 17.30.

3. Dziś o godz. 16.00, zapraszamy na świąteczne spotkanie wszystkich zaangażowanych w działalność grup parafialnych naszej Parafii.

4. W dniach od 18 do 25 stycznia w Kościele będzie trwał Tydzień Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Powszechnej”, gdyż w tym samym czasie podejmują ją wszystkie Kościoły chrześcijańskie. Uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby każdego dnia wypełniać polecenie Pana Jezusa, abyśmy byli jedno. Nasza osobista komunia z Panem Bogiem musi przekładać się na relacje z bliźnimi, zwłaszcza z braćmi w tej samej wierze. W to wielkie nawoływanie Kościoła do jedności włączmy także nasze osobiste modlitwy.

5. Wszystkich, których zamiłowaniem jest piękno ukryte w naturze, zapraszamy na warsztaty z podstaw florystyki i pielęgnacji ogrodu. Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę, 15 stycznia o godz. 18.30, w domu parafialnym.

6. W przyszłą niedzielę gościć będziemy Chór Zaślubieni. Podczas Mszy św. o godz. 10.00, będzie prowadził śpiew kolęd a po Mszy koncert kolęd i pastorałek.

7. W naszej parafii trwają doroczne odwiedziny duszpasterskie, tzw. kolęda. Pamiętajmy, że kapłan przychodzi do naszych domów i mieszkań, a przede wszystkim do rodzin z Bożym błogosławieństwem. Plan kolędy u góry strony w zakładce "Ogłoszenia".

 

DRUGA NIEDZIELA PO BOŻYM NARODZENIU

5 stycznia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W poniedziałek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr. Kadzidło i kreda są do nabycia w naszym kiosku parafialnym.

2. Jutro podczas Mszy św. o godz. 11.30 kolędować będzie Chłopięcy Chór Kameralny Chcemy śpiewać działający przy Szkole Podstawowej nr 41. Chór prowadzi Pani Katarzyna Sawiak. W ramach wdzięczności, okazanej chłopcom, będziemy mogli nabyć płytę z Ich utworami.

3. W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Dlatego do puszek tego dnia będą zbierane ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Polecam tę składkę ofiarności Parafian.

4. Piękną tradycją związaną z tą uroczystością staje się też organizowany w naszych miejskich i wiejskich parafiach Orszak Trzech Króli. W to wspólnotowe świętowanie włącza się wiele polskich rodzin, dorosłych i dzieci, wspólnot parafialnych. Jest to wspaniała publiczna manifestacja wiary i radości z przyjścia Zbawiciela na świat. Program obchodów łódzkiego Orszaku Trzech Króli wywieszony jest w gablocie.

5. Od następnej niedzieli, czyli od dnia 12 stycznia ulegają zmianie godziny niedzielnych nabożeństw popołudniowych. Nabożeństwa I, II, III i IV niedzieli będą rozpoczynały się o godz. 17.30

6. W niedzielę 12 stycznia przypada święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Tego dnia o godz. 16.00, zapraszamy na świąteczne spotkanie wszystkich zaangażowanych w działalność grup parafialnych naszej Parafii.

7. Wszystkich, których zamiłowaniem jest piękno ukryte w naturze, zapraszamy na warsztaty z podstaw florystyki i pielęgnacji ogrodu. Pierwsze spotkanie odbędzie się 15 stycznia o godz. 18.30, w domu parafialnym

8. W naszej parafii trwają doroczne odwiedziny duszpasterskie, tzw. kolęda. Pamiętajmy, że kapłan przychodzi do naszych domów i mieszkań, a przede wszystkim do rodzin z Bożym błogosławieństwem.

7.01. wt. – bloki: 74, 75, 76,77; 8.01. śr. – bloki: 78, 90, 91; 9.01. czw. – bloki: 92, 93, 94, ul. Lokajskiego 2 (nowy blok); ul. Wróblewskiego 61 i 63; 10.01. pt. – Wróblewskiego 59, 59A, 59 B, 59 C; 11.01. sob. (stare budownictwo): Grodzieńska + 10, 12, 13, Kowieńska 9, 10, 17, Wróblewskiego, Wioślarska i Trójskok. Program kolędy wywieszony jest w gablocie parafialnej i na stronie internetowej.

9. W tym tygodniu pożegnaliśmy: Weronikę Sobieraj, Józefa Wiśniewskiego, Janinę Orman, Kazimierę Szumińską, Irenę Bednarek-Murawa, Edwarda Urbańskiego i Stanisławę Małecką.

 

NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY

29 grudnia 2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. We wtorek, 31 grudnia, podczas specjalnego nabożeństwa dziękczynno-przebłagalnego w naszym kościele, które będziemy celebrowali Mszą św. o godz. 18.00 podziękujemy Bogu – dobremu Ojcu, za miniony czas i za otrzymane dobro. Przeprosimy za popełnione grzechy. Będziemy również prosić o błogosławieństwo nad nami, naszymi rodzinami i nad naszą Ojczyzną. Za publiczne odśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” będzie można uzyskać odpust zupełny.

2. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zachęcamy w te dni do całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej i pierwszosobotniej podczas Mszy św. Odwiedziny chorych w piątek od godz. 9.00 po wcześniejszym zgłoszeniu w kancelarii.

3. W najbliższą środę, 1 stycznia, z Maryją – Bożą Rodzicielką wejdziemy w Nowy Rok Pański 2020. Tego dnia w szczególny sposób będziemy modlili się o pokój na świecie. Porządek Mszy Świętych w naszym kościele jak w każdy dzień świąteczno/niedzielny.

4. W naszej parafii trwają odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Pamiętajmy, że chrześcijanin przyjmujący kapłana daje świadectwo swojej przynależności do Kościoła. Przeżywajmy odwiedziny kolędowe w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. Plan kolędy na ten tydzień jest następujący:
Poniedziałek 30.12.: - od godz. 16.00 - bl. 71a; bl. 73; bl. 79; bl. 80; bl. 82; bl. 81;
Czwartek 2.01.: - od godz. 16.00 - bl. 72; bl. 83; bl. 84; bl. 85
Piątek 3.01.: - od godz. 16.00 - bl. 86; bl. 87;
Sobota 4.01.: - od godz. 9.00 - stare budownictwo przy ul. Chodkiewicza, ul. Wyspiańskiego, ul. Kozietulskiego, ul. Retkińskiej-Piaski, ul. Kusocińskiego i blok (nowy) przy ul. Kusocińskiego 6;
Program kolędy jest wywieszony w gablocie parafialnej i na naszej stronie internetowej.

7. W minionym tygodniu pożegnaliśmy: Stefana Budzyńskiego i Zbigniewa Kluska. 

 

CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU

22 grudnia 2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W najbliższych dniach będziemy przeżywali uroczystość Narodzenia Pańskiego. Przygotowuje do tego skupienie adwentowe połączone z nauką dzisiaj podczas wszystkich Mszy świętych. Jutro Msza św. z nauką o godz. 7.00 i o godz. 18.00. Dziękujemy ks. Profesorowi Waldemarowi za skierowane do nas słowo.

2. W poniedziałek i we wtorek o godz. 7.00 ostatnie Roraty. Wszystkich parafian zachęcamy do licznego udziału w tej Mszy św. wotywnej.

3. Sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Akcja nieprzerwanie trwa od 1986r. Harcerki z 46 Łódzkiej Drużyny Harcerek "Knieje" działającej przy Szkole Podstawowej nr 41 co roku w Wigilię świąt Bożego Narodzenia przynoszą Betlejemskie Światło Pokoju do naszego parafialnego kościoła, aby podczas rorat parafianie mogli otrzymać światło i aby zagościło ono na ich wigilijnych stołach. Betlejemskie Światło Pokoju podczas wigilijnych rorat we wtorek.

4. Z zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś spośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszą wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.

5. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ubogich i samotnych. Zakorzenione w naszej tradycji dodatkowe miejsce przy stole wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską, wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

6. Zapraszamy do udziału w Pasterce, która będzie celebrowana o godz. 24.00. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana. Msze Święte w dzień Bożego Narodzenia i w drugi dzień świąt jak w każdą niedzielę.

7. W pierwszy dzień Świąt Pan Jezus zaprasza wszystkie dzieci na Mszę św. o godz. 11.30, na swoje urodziny, a po Mszy św. na urodzinowy tort.

8. Zachęcamy do przystąpienia do spowiedzi św. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia. W naszym kościele okazja do przedświątecznej spowiedzi świętej podczas Mszy św. Jutro w poniedziałek spowiedź przed Mszą św. wieczorną od godz. 17.15.

9. Wyjątkowe słowa wdzięczności kierujemy do Państwa, którzy zaangażowali się w sprzątanie kościoła.

10. Zaraz po Świętach rozpoczynamy odwiedziny duszpasterskie – kolędę, która przebiegać będzie w następującym porządku:
Piątek: ul. Sprinterów 7 – bl. 66; ul. Sprinterów 9 – bl. 67; ul. Rajdowa 14 – bl. 69; ul. Rajdowa 20 – bl. 71;
Sobota: ul. Rajdowa 10 – bl. 68; ul. Rajdowa 16 – bl. 70;
Kolędę w piątek rozpoczynamy o godz. 16.00, natomiast w sobotę od godz. 9.00.
Porządek kolędy wywieszony jest w gablocie i na naszej stronie internetowej.

11. W minionym tygodniu pożegnaliśmy zmarłych: Mirosławę Lewandowską - Pragier, Danielę Michałowską i Bożennę Gajewską. Wieczny odpoczynek.

 

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU

15 grudnia 2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W tym tygodniu, od wtorku, rozpoczniemy okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Spowiedź każdego dnia podczas Mszy świętych.

2. W poniedziałek, o godz. 18.00, Msza św. za dusze cierpiące w czyśćcu, po Mszy św. spotkanie Apostolstwa Dobrej Śmierci i Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym.

3. We wtorek, po Mszy św. o godz. 18.00, spotkanie Żywego Różańca.

4. W owocnym przeżywaniu oczekiwania na przyjście Pana pomocne będą nam adwentowe ćwiczenie duchowe. Tegoroczne skupienie adwentowe, które rozpocznie się w przyszłą sobotę Mszą św. o godz. 18.00 i zakończy się w poniedziałek Mszą św. o godz. 18.00, wygłosi w naszej wspólnocie ks. prof. Waldemar Gliński. Program skupienia wywieszony jest w gablocie i na naszej internetowej stronie parafialnej. Już dziś zaplanujmy swój udział w tym wydarzeniu.

5. W poniedziałek – 23 grudnia, przedświąteczne odwiedzimy chorych, po wcześniejszym zgłoszeniu naszych chorych w kancelarii.

6. Dzisiaj rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła. Dzisiejsze ofiary do puszek przeznaczone są na działalność Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. Serdecznie dziękujemy za nie.

7. Na spotkania Koła Biblijnego zapraszamy w czwartek – 19 grudnia, po Mszy św. o godz. 18.00.

8. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o naszych chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritas. Miejmy wrażliwe i otwarte serca. Wielu chciałoby wykreślić z nich Pana Jezusa, a święta ograniczyć do rozrywki i stołu.

9. Prowadzona w naszej parafii adwentowa akcja charytatywna „Drzewko serc” okazała się wielkim sukcesem. Parafianie przekazali 220 upominków dla dzieci, to więcej niż ilość serduszek zabranych z naszego drzewka. Świąteczne prezenty trafiły już do przedszkola prowadzonego na Ukrainie przez Siostry od Aniołów. Za naszym pośrednictwem Siostry składają gorące podziękowania wszystkim ofiarodawcom, ciesząc się, że dzieci mają zapewnione piękne prezenty pod choinkę. Bóg zapłać za te dary serca i ofiarność – do puszek zebraliśmy blisko 6 000 zł.

10. Zbiórka produktów spożywczych i chemii gospodarczej prowadzona przez Parafialny Zespół Caritas w dniach 6 i 7 grudnia w markecie Carrefour przebiegła bardzo owocnie. Dzięki hojności ofiarodawców zebrano dużą ilość produktów (ok. 800 kg.), które posłużyły do przygotowania paczek świątecznych dla potrzebujących. Do dzieci, rodzin i osób samotnych trafi łącznie ponad 70 paczek. Wszystkim parafianom, którzy włączyli się w zbiórkę, przekazując zakupione produkty, składamy serdeczne podziękowania.

11. Dziękujemy również, za złożone dziś ofiary na tzw. tacę gospodarczą.

12. W ramach przygotowań do Świąt zapraszamy wszystkich chętnych, dysponujących wolnym czasem, do pomocy, w sprzątaniu kościoła. Sprzątanie rozpocznie się w najbliższą sobotę od godz. 8.00.

13. W minionym tygodniu pożegnaliśmy zmarłych: + Jadwigę Dudkę i Stanisławę Barochę.

 

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU - UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP

8 grudnia 2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego, w Kościele w Polsce obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 8 grudnia. Wyraża ona wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w tak chętnie śpiewanych „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”, wyjątkowo w Adwencie – codziennie o godz. 6.30.

2. Dzisiejsza niedziela jest jednocześnie szczególnym – już dwudziestym z kolei – Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Do puszek składamy ofiary na pomoc Kościołowi w byłych krajach Związku Sowieckiego.

3.  W naszym kiosku i w kancelarii parafialnej można nabyć opłatki przygotowane przez Siostry Karmelitanki. Jest to jedyna forma rozprowadzania opłatków, nie roznosimy ich po domach. Za ofiary, przy tej okazji składane, wszystkim ofiarodawcom dziękujemy.

4. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to wieloletnia akcja Caritas, której symbolem są rozprowadzane świece, dostępne w kiosku, kancelarii i kruchcie kościelnej.

5. Z Maryją podążamy adwentową drogą, przygotowując się na przyjęcie niezwykłego daru – narodzenia Bożego Syna, naszego Odkupiciela, który na nowo otwiera nam bramy nieba. Nie zmarnujmy tego daru i w trosce o zbawienie własnej duszy wsłuchajmy się w to, co podpowiada nam służebnica Pańska. Pamiętajmy o codziennie sprawowanej w naszym kościele Mszy św. roratnej o godz. 7.00 i o adwentowej spowiedzi św. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę – niech Pan narodzi się w pełni przede wszystkim w naszych czystych sercach. Niech to będzie czas naszej wewnętrznej, duchowej mobilizacji do odnowy więzi z Panem Bogiem i bliźnimi.

6. Męskie Bractwo Różańcowe gromadzi się na spotkaniu formacyjnym 10 grudnia (wtorek), po Mszy św. o godz. 18.00, w Domu Parafialnym. Zaproszenie kierowane jest do Panów zainteresowanych pobożnością różańcową.

7. W czwartek – 12 grudnia zapraszamy młodzież z klas VII i VIII, przygotowującą się do bierzmowania, na Mszę św. i spotkanie formacyjne o godz. 18.00.

8 W przyszłą, trzecią niedzielę miesiąca, będzie zbierana tzw. taca gospodarcza. Ofiary złożone podczas wszystkich Mszy św. będą przeznaczone na ogrzewanie.

9. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli: Zofia Firaza Zonenberg, Zygmunt Murawa i Izabela Caban. Wieczny odpoczynek...

 

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU

1 grudnia 2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Rozpoczęliśmy liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.

2. W naszym kiosku i w kancelarii parafialnej można nabyć opłatki przygotowane przez Siostry Karmelitanki. Jest to jedyna forma rozprowadzania opłatków, nie roznosimy ich po domach. Siostry, wypiekając opłatki modlą się za wszystkich, którzy będą się nimi dzielić podczas wigilii. Ofiary przy tej okazji składane, przeznaczone są w tym roku na pokrycie kosztów związanych z remontem schodów. Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy.

3. Ofiary złożone na tacę w tzw. niedzielę gospodarczą wyniosły 5960 zł. W całości zostaną przeznaczone na koszty związane z wycinką, pielęgnacją i wywozem usuniętych drzew i krzewów. Koszt tych prac od wiosny wyniósł ok. 14 000 zł. Dziękujemy za wszelkie ofiary.

4. W okresie adwentu zapraszamy parafian do włączenia się w akcję charytatywną "Drzewko serc". Nawiązuje ona do świątecznego zwyczaju obdarowywania się prezentami. Przy bocznym ołtarzu Matki Bożej ustawione jest drzewko, na którym zawieszono serduszka. Każde serduszko oznacza dziecko czekające na bożonarodzeniowy upominek, płeć i wiek dziecka wpisane są na odwrocie. Wszystkich którzy mają serca wrażliwe i pełne dobroci zachęcamy, aby po Mszy św. podeszli, zerwali wybrane serduszko, wyobrazili sobie małą dziewczynkę lub chłopca i dla takiego dziecka kupili upominek - dar swojego serca. Wszystkie pozyskane w ten sposób prezenty za pośrednictwem Sióstr od Aniołów przekazane zostaną na Ukrainę do prowadzonego przez nie przedszkola. Zakupione upominki można przynosić do kiosku lub kancelarii parafialnej. Będziemy szczególnie wdzięczni za przekazanie ich do niedzieli - 8 grudnia. Jeśli ktoś nie zdąży, będzie mógł dostarczyć swój prezent także w kolejnym tygodniu. Wszystkim ofiarodawcom z góry składamy serdeczne podziękowania w imieniu dzieci, dla których Wasze dary staną się wspaniałą świąteczną niespodzianką.

5. W nadchodzącym tygodniu, w dniu 5 grudnia, przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji składamy serdeczne podziękowania i życzenia wszelkiej pomyślności wszystkim osobom, które w naszej parafii włączają się w różnorodne formy parafialnego wolontariatu. Bóg zapłać za Waszą posługę.

6. W dniach 6 i 7 grudnia w markecie Carrefour nasz Parafialny Zespół Caritas będzie prowadził zbiórkę produktów spożywczych i chemii gospodarczej. Zebrane artykuły przeznaczone zostaną do przygotowania paczek świątecznych dla potrzebujących z terenu naszej parafii. Zachęcamy do wsparcia tej akcji podczas weekendowych zakupów poprzez zakupienie dodatkowych produktów i włożenie ich do oznakowanego wózka, przy którym dyżurować będą wolontariusze. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc.

7. Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu sprawować jedną Mszę Świętą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tzw. Roraty. Do licznego udziału w Roratach, celebrowanych w naszym kościele zapraszamy codziennie o godz. 7.00, zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień. Pamiętajmy o potrzebujących - dzieciach z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych. Do nabycia są świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

8. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zachęcamy w te dni do całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej i pierwszosobotniej podczas Mszy św.. Odwiedziny chorych w piątek od godz. 9.00 po wcześniejszym zgłoszeniu w kancelarii.
Na progu Adwentu serdecznie zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. W pierwszą sobotę w modlitwach polecajmy Matce Najświętszej naszych parafian, oddajmy się Jej Niepokalanemu Sercu w nabożeństwie wynagradzającym o godz. 16.45.

9. Rodziców i dzieci klas III, przygotowujących się do I Komunii św., zapraszamy w przyszłą niedzielę tj. 8 grudnia, na Mszę św. i spotkanie formacyjne o godz. 16.00. Po Mszy św. poświęcimy medaliki.

10. W przyszłą niedzielę, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pan Bóg, wybierając Maryję na matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego.

11. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: Krystynę Molis, Bronisławę Wójcik, Arkadiusza Grabowskiego, Elżbietę Kwapińską-Zwierzchowską, Ryszarda Gronerta, Zdzisława Machałę i Zbigniewa Janka. Wieczny odpoczynek…

 

NIEDZIELA CHRYSTUSA KRÓLA

24 listopada 2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Wszystkim ofiarodawcom, którzy złożyli dary dla potrzebujących w ramach akcji „Tytka charytatywna”, składamy serdeczne podziękowania. Dzięki hojności parafian zebrano ok. 100 toreb wypełnionych produktami. Zostaną one przekazane potrzebującym z terenu parafii. Na podkreślenie zasługuje obfitość darów, co jest pięknym świadectwem Państwa szczodrości, dobroci i wielkiej wrażliwości na potrzeby bliźnich. Bóg zapłać za wszystkie dary serca!

2. Dziś na zakończenie Mszy św. poświęcenie opłatków, przygotowanych przez Siostry Karmelitanki. Wypiekając opłatki Siostry modlą się za wszystkich, którzy będą się nimi dzielić podczas wigilii. Opłatki będą do nabycia w kiosku parafialnym i kancelarii. Ofiary przy tej okazji składane, przeznaczone są w tym roku na pokrycie kosztów związanych z remontem schodów, który zamknął się w kwocie 120 000 zł. Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy. 

3. W ostatnich dniach listopada zapraszamy do modlitwy za zmarłych polecanych w wypominkach. Nabożeństwa w środę po Mszy św. o godz. 18.00. Wypominki przyjmowane są w kancelarii parafialnej. 

4. Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 17.30.

5. Młodzież szkół średnich, klas pierwszych i starszą, przygotowującą się do bierzmowania, zapraszamy na Mszę św. i spotkanie formacyjne w czwartek - 28 listopada, o godz. 18.00. 

6. W sobotę, 30 listopada, o godz. 11:00 w salce domu parafialnego odbędą się warsztaty twórczo-plastyczne pod nazwą "Wyspa marzeń". Poprowadzi je nasza parafianka, pani Maria Barud. Do udziału zaproszone są dzieci w wieku od 6 do 12 lat wraz z opiekunami. Wstęp jest wolny, chętnych prosimy o pobranie bezpłatnych wejściówek, można je będzie otrzymać w kancelarii parafialnej od poniedziałku do piątku w godzinach pracy kancelarii. Liczba uczestników jest ograniczona. 

7. W imieniu ks. Rektora WSD, składamy podziękowania za dzisiejsze ofiary przeznaczone na potrzeby funkcjonowania naszego Seminarium. 

8. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent. 

9. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: Lucjana Lenarta i Genowefę Stępień.  Wieczny odpoczynek…

 

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

17 listopada 2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W przypadający dziś III Światowy Dzień Ubogich pamiętamy o wszystkich, którym pomagamy i o tych, którzy tej pomocy potrzebują. Tym, którzy włączyli się w akcję „Tytka charytatywna” serdecznie dziękujemy. Wypełnione torby można samodzielnie ofiarować osobom potrzebującym w swoim otoczeniu lub przynieść je do parafii. W ciągu tygodnia będą one przyjmowane w kancelarii parafialnej, a w niedzielę będzie można zostawić je w kiosku. Dopełnieniem akcji jest dzisiejsza zbiórka do puszek na rzecz ubogich. Za ofiary serdecznie dziękujemy.

2. W poniedziałek o godz. 18.00 Msza św. za dusze cierpiące w czyśćcu, po Mszy św. spotkanie Apostolstwa Dobrej Śmierci i Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym.

3. We wtorek po Mszy św. o godz. 18.00 spotkanie Żywego Różańca.

4. Pamiętając o tych, którzy poprzedzili nas w drodze do wiecznej ojczyzny, modlimy się o życie wieczne dla nich podczas nabożeństw wypominkowych w środę po Mszy św. o godz. 18.00. Wypominki przyjmowane są w kancelarii parafialnej.

5. Za tydzień będziemy przeżywać uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Podczas wszystkich Mszy Świętych odnowimy akt przyjęcia Chrystusa jako Pana naszych serc. Celebracja odpustowa z okazji uroczystości patronalnej Chrystusa Króla Wszechświata, rozpocznie się Mszą św. o godz. 13.00 i zostanie zakończona procesją eucharystyczną pod przewodnictwem Ks. Prałata Edwarda Dudzińskiego.

6. W związku z przygotowaniem do tej uroczystości w sobotę 23 listopada, będzie trwało w kościele całodzienne wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

7. W ramach przygotowań do odpustu zapraszamy wszystkich chętnych, dysponujących wolnym czasem, do pomocy, w gruntownym sprzątaniu kościoła. Sprzątanie w najbliższy czwartek od godz. 8.00.

8. Na spotkania Koła Biblijnego, którego opiekunem będzie o. Tymoteusz, zapraszamy w czwartek - 21 listopada po Mszy św. o godz. 18.00.

9. Dzisiejsze ofiary złożone na tacę tzw. gospodarczą będą przeznaczone na konieczne prace remontowe w budynkach parafialnych. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania.

10. Na Mszę św. dla osób przygotowujących się do bierzmowania zapraszamy w najbliższą niedzielę o godz.